Sokszor gondolkozunk azon, miért nem költ egyik másik csapat ha egyszer megtehetné. A válasz viszonylag egyszerű, de talán érthetetlen, hiszen szinte minden klubvezetőnek más gondolatai vannak egy klub vezetéséről.
Három gondolkodásmód , négy csapat
Négy csapattal érdemesebb hosszasan is foglalkozni. A bajnokcsapat Debrecennel, a Győrrel és a Vidivel, illetve az Újpesttel. A négy csapatnak három stratégiája, ez igaz akkor is, ha olykor csak kényszerűségből. Az embereknek, többek közt nekem is a Debrecen stratégiája a legfurcsább és elgondolkodtató. A Győr és a Vidi is játékosok vásárlásával próbál nagy csapattá válni, míg az UTE kicsit kényszerű módon, de a fiatalokkal, azaz az utánpótlással próbál a táblázat legfelső pontjára kerülni.
DVSC
A DVSC az évtized legsikeresebb csapataként van számon tartva. Nem is ok nélkül, hiszen mindent megnyertek, amit lehet, nem is egyszer. Bejutottak a tavalyi szezonban a BL főtáblára, ami nekünk szurkolóknak nagy boldogságot nyújtott. Szerepeltek az UEFA kupában 2004-ben és túlélték az őszt. Egy szurkoló (főleg itthon) azt várná, hogy jöjjenek a jobbnál jobb játékosok a bajnokcsapathoz, ha már ennyi pénzt kasszíroztak. Azonban egy valamit sohasem veszünk figyelembe! A Debrecen egyszer sem próbált nagy játékosok vásárlásával bajnok lenni. A csapat stratégiája, is az, hogy utánpótlásból, illetve külföldi még felfedezetlen játékosokból próbál alkotni. Elég, ha a Dombi Tibor és Sándor Tamás fémjelezte fiatal csapattól végigmegyünk az időben és ott lesz Bajzát, Bőr, Halmosi, Dzsudzsák , Rudolf (1 év foci után, nagyon fiatalon ment Nyíregyházáról Debrecenbe) és még sokan mások, akikért a Loki egy idő után nagy pénzt kapott.
A külföldi játékosoknál pedig Koemaha vagy Leandro biztosan ismerős. A csapat tehát egy olyan gazdaságpolitikán van, hogy a lehető legkevesebb befektetésből a legtöbb pénzt kasszírozni. Teljesen érthető, hiszen Szima Gábornak elnökként nagy a felelőssége, mivel saját magántőkéjét, magánvagyonát fekteti a labdarúgásba. A Loki szurkolóknak vagy akár más csapat szurkolójának érthetetlen miért nem hoznak néhány minőségi embert. Nekem is az volt, de ha jobban belegondolunk akkor a Loki mindig félúton van Európa felé. Igaz, hogy volt egy jó csapatuk tavaly, de ahhoz hogy bejussanak szerencse is kellett már a Kalmar FF ellen is. Azt nem lehet elvárni, hogy minden évben főtáblásak legyünk, viszont az Európa Ligában még ott lehet a Magyar bajnok. Az érdekesség mindebben csak az, hogy a csapat biztosan profittal fog zárni, lehet, hogy EL főtáblás lesz és nem költöttek gyakorlatilag semmit játékosokra. A csapat üzletileg teljesen tökéletesen fut, mert minden megvan nekik, ami kell (vezetőségre, játékosokra értve) így innentől kezdve minden másodlagos. A DVSC 90%, hogy az NBI-ben dobogós lesz így a pénz megint jön Európából és mégsem költöttek sokat.
Visszautalva arra,. hogy félúton vagyunk Európa felé: Azok a csapatok akik nagy rendszerességgel BL főtáblán vannak, azoknak nem 2 de nem is 12M€-ós költségvetésük van. A Debrecennek jó indulattal is 3M€-ós így nem lehet elvárni azt, hogy bármi nagydolgot elkövessenek, mégis ott lehetnek talán az idei EL kiírásban. Lehet szidni Coulibaly-t hogy nem jó játékos, és tény, hogy nem világsztár, sőt még nagyon jónak sem nevezhető, de tavaly gyakorlatilag neki köszönhetett a Loki néhány millió eurót. A játékos az árát már rég visszatérítette, így az esetleges külföldre igazolása esetén ismét nagyon örülhetne a debreceni vezetőség. Abban pedig nem kell kételkedni, hogy a Varga József szintű játékosokból lesz még néhány, és el is fogják adni őket egy idő után jó pénzért.
Videoton és a Győri ETO
A két csapat sokkal érthetőbb, gazdaságpolitikát követ az egyszerű ember számára. Van, pénz= van játékos és infrastruktúra. A Videoton az utolsó másfél évben mélyen belenyúlt a pénztárcájába. Jött a sok jó játékos, de ott más hiányzott ahhoz, hogy a dobogó élére tudjanak kerülni. A csapat rutintalansága meglátszott több meccsen is. Elég a Győr vagy a Honvéd elleni meccset megemlíteni, ahol saját maguknak veszítették el a már félig megnyert bajnoki címet. A Győr annál tudatosabb munkát végzett mindig is. A Győrieknek régen is, és most is az egyik legjobb stadion áll rendelkezésre, és ezek mellett van minőségi edzőközpontjuk illetve más egyéb épületek. A csapatnak sikerült megszereznie a csapathoz legjobban illő edzőt, Pintér Attilát és az első évében bronzig vezette a társaságot. A csapat, mert és mer is áldozni különböző dolgokra úgy, mint a Vidi, de ez érthető is mivel ők még csak célként tűzték ki azt, amit a Loki sokszor véghezvitt. A két csapat tehát Magyar szinten olyan pénzügyi helyzetben van, mint a Loki, de a Vidi talán még jobban.
A Vidi gazdaságpolitikája igazából annyira figyel, hogy Magyar szinten a lehető legjobb játékosokat megvenni aztán a befektetett pénzt valahogy visszanyerni. A kérdés csak az meddig éri ez meg a Vidinek, mert még egy ilyen szezon, hogy egy fordulót sem tud menni az EL selejtezőben és még bajnoki címet sem nyernek… a pénzköltésnek is csak addig van, értelme ameddig van és belátható időn belül visszatérül, hiszen nem valószínű, hogy a Győr vagy a Loki mindig ki „akar” vagy „tud” majd kapni az utolsó fordulóban.
Ebből a szempontból talán a győriek okos és mértékletes építkezése tűnik a legkifizetődőbbnek. Ami viszont nagyon szomorú, hogy a bevételek hiába jöhetnének gyorsabban, de hát nem 3000 néző fogja a pénz hozni, hanem a 13000.A szurkolói ajándéktárgyak értékesítése is nagy gondot jelent Magyarországon, ezeken, ha javítanának az élcsapatok, akkor még több bevételi forrásuk lehetne.
UTE
Az Újpest volt az évtized vesztese, hiszen valahogy mindig lecsúsztak az első helyről. Mészöly Géza irányítása alatt a csapat nagyon jó volt és a maximumot hozta ki magából, illetve talán egy fokkal kevesebbet. A csapat most is Mészöly Géza irányítása alatt van, csak a keret változott meg nagyon. Az újpesti fiatalokból merítő csapat nagy tervekkel vág neki a jövőnek, ami nem is ok nélküli, hiszen a most anyagi gondokkal küzdő lilák csak nyerhetnek ezzel a csapattal. A játékosok nagy százalék magyar, fiatal és tehetséges. Olyan rutinos játékosokkal kiegészítve, mint Tisza, Rajczi vagy éppen Balajcza és Dvéri. A csapat ezen az amúgy nagyon jó úton haladva térhet vissza a nagyok közé.
Összességében
Amit a DVSC-nél mindenkinek el kell fogadnia az annyi, hogy az elnök a saját „pénzével” játszik, így nagyon megfontoltan kell előre haladnia, hiába a lehetőség a BL-re vagy az EL-re nagy lenne a kockázat. Ha mindenki magába néz, akkor szerintem belátja, hogy saját pénzével üzletelne, akkor nem vállalna be ilyen szintű rizikót. Az jogos kérdés lehet, hogy egy rutinos jó kapus vagy egy jó csatár miért nem érkezhetett. A szakmai stábra lehet sok mindent mondani, de végső soron az is Szima Gábor szíve joga, hogy Herczeg Andrást ülteti a kispadra.
A Vidinek sokat kell még fejlődnie a Győrhöz és a Lokihoz képest, hiszen a csapat sokszor képtelen kiegyensúlyozottan játszani, illetve fontos helyzetekben nem tudnak higgadtak maradni. Mezey György vezetésével, a szurkolók BUZDÍTÁSÁVAL viszont sokra vihetik.
A Győriekről pedig nem lehet sokat írni, hiszen saját maguk bizonyítják milyen jól haladnak. Már csak annyira lenne szükség a Magyar csapatoknál, hogy legalább annyi legyen az átlag nézőszám, mint az angol negyedik volnalban , illetve hogy úgy is szurkoljanak, mint ott.
Az UTE pedig talán kicsit kényszerűen, de fiatalokkal próbál meg minél jobb lenni. A csaaptnak ha bejön ez a húzás, akkor nagyonsokra viheti ez a csapat néhány éven belül.